Miasta polskie – Warszawa

Warszawa, jak wiadomo, jest stolicą Polski, która zajmuje powierzchnię 495 km2. To duże miasto posiada mnóstwo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Nie ma możliwości zwiedzenia wszystkich punktów godnych uwagi przy ograniczonym czasie pobytu. Jest to wynikiem funkcji jaką pełni to miasto, dlatego wyróżnia ono wiele niepowtarzalnych miejsc, które można spotkać tylko w Warszawie. Przykładem takiego miejsca jest siedziba parlamentu, prezydenta oraz rządu.

Warszawa ma wiele atrakcji
Warszawa ma wiele atrakcji

Prócz tego w Warszawie znajdują się główne centrale największych i najważniejszych instytucji w Polsce takich jak Narodowy Bank Polski czy giełda papierów wartościowych, należących do dziedzin polityki gospodarczej i finansowej kraju. Fakt ten powoduje, że Warszawę licznie odwiedzają ważne osobistości życia politycznego. W związku z tym w Warszawie powstało wiele luksusowych hoteli o standardach światowych, oferując noclegi na najwyższym poziomie. Ilość ważnych osobistości goszczących hotelach stanowi o prestiżu danej marki hotelarskiej.

Wakacje i noclegi w Warszawie

Kolejnymi rezydentami Warszawy są artyści estrady, którzy przybywają na liczne festiwale muzyczne, filmowe czy teatralne. Do najważniejszych miejsc świata kulturowego należy Filharmonia Narodowa wraz z Teatrem Narodowym. Sala kongresowa mieszcząca się u podnóża Pałacu Kultury i Nauki, również jest miejscem intensywnego rozwoju kulturowego i artystycznego poprzez rożnego rodzaju organizowane tam spotkania i wydarzenia. W pobliżu znajduje się np. hotel Marriott, lecz trzeba przyznać, że nie należy on do najtańszych noclegów w mieście, wręcz przeciwnie. Mimo wszystko ściąga on wiele osób ceniących sobie komfort i estetykę wykonania wnętrz pokoi. Jest też wiele innych obiektów oferujących atrakcyjne noclegi w samym centrum Warszawy,

Do jeszcze jednej grupy odwiedzających licznie Warszawę są studenci. W Warszawie znajduje, się aż 16 wyższych uczelni oraz Polska Akademia Nauk zajmująca się rozwojem nauki jak też jej promocją. Jak wiadomo studencki fundusz jest niewielki, dlatego uczniowie poszukują tanich noclegów, które nie obciążą za bardzo portfeli. Jak się okazuje znalezienie taniej kwatery nie jest takie proste, ponieważ większość przyjezdnych gości preferuje wysokie standardy, które przekładają się na wyższą cenę. Co zrobić by nie przepłacić i spędzić miło czas w stolicy? Przede wszystkim warto wykorzystać możliwość noclegu w akademikach, które jednocześnie dostarczą wielu wrażeń i pomogą w łatwym nawiązaniu nowych znajomości.

Warszawa
Warszawa, stolica kiultury i świetnie miejsce na wakacje

Z kolei nowi znajomi pomogą wskazać gdzie na przyszłość szukać tanich i spokojnych kwater. Najkorzystniejszą opcją są pokoje do wynajęcia w jednorodzinnych domkach. Pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy przeznaczonych na zakwaterowanie i urozmaicenie dnia spędzonego na rozrywce. Dla studentów głodnych wiedzy czekają doskonale wyposażone biblioteki np. Narodowa Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej czy biblioteka sejmowa, która mieści największą w kraju liczbę wydawnictw. W warszawie organizowane są Międzynarodowe Targi Książki, drugie co do znaczenia w Europie.

Niepowtarzalne atrakcje Warszawy

Będąc pierwszy raz w Warszawie koniecznie trzeba odwiedzić Zamek Królewski ze słynną Kolumną króla Zygmunta III Wazy. Idąc w głąb rynku Starego Miasta warto zatrzymać się na chwilę przy Pomniku Warszawskiej Syrenki, która zgodnie z głoszoną legendą ma za zadanie bronić miasta wraz z jego mieszkańcami. Nieopodal stoi wzruszający Pomnik Małego Powstańca przypominający o okrutnej przeszłości, w której mali bohaterowie walczyli w obronie ojczyzny i miasta. Piękny widok tworzą Barbakan i mury obronne, których to zachowały się do dzisiaj jedynie fragmenty budowli. Jeszcze jednym miejscem łączącym piękno przyrody szczególnie wiosenną i letnia porą z budynkami z poprzednich epok są Łazienki Królewskie. To niezwykle urzekające miejsce posiada piękne ogrody, którymi niegdyś przechadzali się sami królowie polscy. Letnia rezydencja Stanisława Augusta przenosi odwiedzających pałac w czasy, w których panowała niepowtarzalna atmosfera podkreślająca szyk i wyjątkowy styl. Łazienki Królewskie tworzą zespół pałacowo-parkowy, który zawiera budynek Starej Pomarańczarni z VIII wieku, Teatr Na Wyspie oraz Pałac na Wodzie z tego samego wieku.

Stare Miasto w Warszawie - pełne zabytków, pomników i różnych atrakcji
Stare Miasto w Warszawie – pełne zabytków, pomników i różnych atrakcji

Warszawa jest rezydentem wielu zabytkowych zamków m. in. Pałac Namiestników, Blanka (odbudowany po 1945 r.), Czartoryskich, Tyszkiewiczów, Raczyńskich, Kazimierzowski, Staszica, Pałacyk pod Blachą wszystkie pochodzą z XVII i XVIII wieku. Warszawa posiada rozległą historię począwszy od rozbiorów, aż do wybuchu II Wojny Światowej. Na ulicach, w których niegdyś istniały getta obecnie stoją pomniki oraz tablice upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. Wielu turystów goszczących w Warszawie przyjeżdża po to, by oddać hołd poległym.

Do atrakcji zachęcających turystów w każdym wieku należy także Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego cechujący się wyselekcjonowaną i zadbaną roślinnością z naciskiem na zachowanie odpowiedniego kształtu i symetryczności kreowanych wzorów ogrodów. Różnorodność biologiczna i gatunkowa kwiatów i innych roślin przyciąga nie tylko pasjonatów lecz całą masę mieszkańców Warszawy oraz turystów. Oprócz tego chętnie odwiedzanym miejscem jest w równym stopniu ZOO. To obiekt pokaźnych rozmiarów z charakterystycznym wybiegiem dla niedźwiedzi brunatnych obok Alei Solidarności jednej z bardziej ruchliwych ulic Warszawy. W szczególności, gdy niedźwiedzie budzą się ze snu zimowego jest to moment w którym oczy mieszkańców są skierowane w stronę wybiegu z wyczekiwaniem na pierwsze wyjście niedźwiedzi po dłuższej nieobecności. Co ciekawe cały czas w Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie są organizowane różne zabawy dedykowane w stronę dzieci, by urozmaicić czas spędzony w ZOO oraz poprzez zabawę edukować najmłodszych w kierunku przyrody i właściwych postaw wobec zwierząt i natury.

Dla ciekawskich i szukających wrażeń interesującym miejscem może być Centrum Nauki Kopernik. Jest to miejsce gdzie można poznać tajniki wiedzy na temat świata i zjawisk w nim zachodzących. To świetna alternatywa dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców, którzy często są zaskakiwani przez swoje pociechy. W łatwy i przyjemny sposób można wytłumaczyć dzieciom w jaki sposób zachodzą pewne naturalne zjawiska oraz świetnie się przy tym bawić. Mnóstwo doświadczeń, które można samemu dokonać przyciąga do Centrum Nauki Kopernik rzesze ludzi każdego dnia. Planując wyjazd do Warszawy, szczególnie z dziećmi, warto zostać o jedną noc dłużej, by móc spróbować tego co oferuje Centrum Kopernik.

Stolica biznesu, kultury i sztuki

Warszawa to także miasto show biznesu oraz mediów, ponieważ większość stacji radiowych i telewizyjnych mieści się w różnych częściach Warszawy. Znajdują się tu redakcje ważniejszych dzienników i tygodników, m. in. „Gazety Wyborczej”, „Rzeczypospolitej” i „Polityki”. Można również zobaczyć siedzibę Telewizji Polskiej SA wraz ze stacjami prywatnymi takimi jak Polsat czy TVN. Studio Polskiego Radia, Radia ZET czy WAWA to gromadzące wielu słuchaczy przy odbiornikach radiowych też znajduje się na terenie Warszawy. Imprezy sportowe w szczególności dla fonów piłki nożnej, również odbywają w specjalnym miejscu, którym jest nowo wybudowany Stadion Narodowy. Został wybudowany na cześć obywających się w Polsce Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Stadion w barwach narodowych przeznaczony jest dla grupy widzów do 58 tysięcy osób.
Warto zaznaczyć, że Wisła przebiegająca przez środek Warszawy dzieli ją na stronę lewobrzeżną, czyli właściwą Warszawę i prawobrzeżną zwana Pragą. Lewy brzeg Wisły oraz tereny położone na morenowej równinie wyróżniają się ostrą krawędzią (warszawska skarpa), została wycięta brzegiem rzeki. Natomiast prawa Praga położona jest w dolinie. Nad Wisłą rozciąga się 9 mostów łączące obie strony podzieloną przez rzekę Warszaw. Coraz większe znaczenie mają modernizowane brzegi nad Wisłą, która w ciepłe dni staje się centrum rozrywki, spotkań i relaksu. Najwięcej osób gromadzi się przy moście Poniatowskiego, gdzie można posłuchać muzyki, a nawet wieczorem jest organizowania impreza na statku. Obecnie Warszawę tworzy 11 gmin, na które składa się: Centrum podzielone na 7 dzielnic (Mokotów, Ochota, Praga Północna i Praga Południowa, Śródmieście, Wola, Żoliborz). Pozostałe 10 gmin to: Bemowo, Białołęka , Bielany, Rembertów, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wilanów i Włochy.
Aktualnie praktycznie na każdej ulicy znajduje się obiekt wyróżniający daną dzielnicę na tle innych, nadając jej specyficzny charakter pozwalający szybciej i łatwiej zapamiętać lokalizację. Przykładem stosowania takiego zabiegu jest kolorowa tęcza znajdująca się na rondzie przy Placu Zbawiciela. Jeszcze innym jest przykładem jest ogromna palma daktylowa znajdująca się obok dwóch zbiegających się ulic Alei Jerozolimskich oraz Nowego Świata. Dokładna lokalizacja palmy to rondo Charles’a de Gaulle’a. Dzięki takim akcentom łatwo określić w jakiej części miasta aktualnie się znajdujemy, co jest dużym ułatwieniem dla turystów, którzy po raz pierwszy goszczą w Warszawie.

Warszawa – świetne miejsce na urlop?

Warszawa to miasto, w którym możliwości są nieograniczone toteż przyjezdni goście mogą w dowolny sposób spędzać wolny czas i dopasowywać formy rozrywki do swoich potrzeb. Nie zabraknie tu niczego, gdyż wszystkie możliwe instytucje i miejsca życia kulturowego, biznesowego oraz innych sfer są zlokalizowane w jednym miejscu. Organizacja wycieczki mająca na celu lepsze poznanie tego miasta wymaga poświęcenia minimum 5 dni, by chociaż na chwilę móc zobaczyć najważniejsze punkty godne poświęcenia uwagi, które są charakterystyczne dla stolicy Polski. W Warszawie można zaobserwować ogromną ilość kontrastów, po jednej stronie ulicy znajdują się najwykwintniejsze restauracje, w których ceny są bardzo wysokie, natomiast po drugiej stronie ulicy można zjeść domowy obiad w barze mlecznym, który codziennie odwiedzają tłumy ludzi. Podobnie sytuacja wygląda z zakwaterowaniem. W zależności od potrzeb można tu znaleźć tani nocleg lub skorzystać z oferty najlepszych hoteli w Polsce. To wszystko stanowi o fenomenie Warszawy i jej różnych barwach, które tworzą ludzie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *