Porty lotnicze w Polsce – które są największe?

Transport lotniczy niezmiennie cieszy się rosnącą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju. Chociaż pandemia koronawirusa znacznie zmniejszyła obroty wszystkich portów lotniczych na świecie, wobec mijającego zagrożenia wirusorologicznego, wszystko powoli wraca do normy. Polacy na nowo decydują się na zagraniczne wakacje oraz masowo korzystają z możliwości, jakie daje podróżowanie samolotem. Ile jest w naszym kraju portów lotniczych? Które lotnisko w Polsce jest największe? 

Na czele – Warszawa!

Prawdopodobnie dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że największym portem lotniczym w Polsce jest Lotnisko Chopina położone w warszawskiej dzielnicy Okęcie. Przed pandemią (w 2019 roku) obsłużyło ono rekordowe 18,8 mln pasażerów, natomiast w czasie pandemicznego krachu, a więc w roku 2020 – zaledwie 5,4 mln. Ostatnie udostępnione przez Urząd Lotnictwa Cywilnego dane, a więc te za rok 2021 wskazują jednak na pewne odbicie – warszawskie Okęcie obsłużyło 7,5 mln pasażerów. Warto dodać, że według rozlicznych ekspertów tempo rozwoju stolicy niechybnie spowoduje, że kultowe Lotnisko Chopina stanie się zbyt małe na potrzeby takiej metropolii.

Teoretyczną odpowiedzią na te problemy miała być budowa gigantycznego Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie, w połowie drogi między Warszawą a Łodzią. Pomimo szumnych zapowiedzi rządzących, projekt mimo mijającego czasu, nadal pozostaje tylko projektem, a budowa nawet nie ruszyła. 

Kolejne miejsca – przenosimy się na południe!

Na drugim miejscu w Polsce pod względem obsłużonych w 2021 roku pasażerów znajduje się port lotniczy Balice pod Krakowem z wynikiem 3 mln. Wynik ten nie może dziwić – miasto jest nie tylko drugą metropolią naszego kraju, ale przede wszystkim jest bardzo popularne wśród zagranicznych turystów.

Trzecie miejsce zajmuje natomiast lotnisko Pyrzowicach pod Katowicami, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A1. Port ten obsłużył w roku 2021 aż 2,3 mln pasażerów i po raz pierwszy w historii wskoczył na krajowe podium. Tutaj również wynik nie może być uznawany za zaskakujący – katowickie lotnisko obsługuje cały Górnośląski Okręg Przemysłowy, najgęściej zaludniony obszar naszego kraju. 

Kto poza podium? 

Na czwartym miejscu znajduje się inne bardzo popularne wśród wycieczkowiczów lotnisko – Lotnisko Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie, którego zadaniem jest obsługa całej Aglomeracji Trójmiejskiej. Port ten obsłużył w 2021 roku 2,1 mln pasażerów. Wynik jest dobry, aczkolwiek po raz pierwszy w historii gorszy od tego, który notowało lotnisko katowickie. Kolejne lata pokażą czy Gdańsk wróci na podium czy będzie musiał oswoić się z wyższością śląskiego obiektu. Piąte miejsce należy natomiast do drugiego z portów lotniczych obsługujących stolicę, mianowicie, do Modlina (1,455 mln pasażerów). Port ten znany jest m.in. z faktu, iż ze względu na bardziej okazyjne od Okęcia ceny stał się lokalną bazą budżetowej linii Ryanair

Kolejne miejsca w krajowym rankingu!

Szóste miejsce należy do Wrocławia. Tamtejszy port lotniczy położony jest w Starachowicach, a obsłużył w 2021 roku 1,4 mln pasażerów. Kolejnym w zestawieniu jest natomiast Poznań i jego Ławica (1 mln pasażerów). Pozostałe porty lotnicze mają już znaczenie epizodyczne i nie mogą pochwalić się rozbudowaną liczbą połączeń. Mowa o następujących lotniskach: Rzeszów-Jasionka (253 tys pasażerów), Szczecin-Goleniów (180 tys pasażerów), Lublin (107 tys pasażerów), Bydgoszcz (95 tys pasażerów), Łódź (70 tys pasażerów), Olsztyn-Mazury (47 tys pasażerów) oraz Zielona Góra-Babimost (20 tys pasażerów). Z portu lotniczego Radom-Sadków nie odleciał natomiast nikt. 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *