Poznaj Polskę – najciekawsze zabytki.

Łazienki Królewskie - zwiedzamy Polskę
Łazienki Królewskie – zwiedzamy Polskę

Polska jest krajem zróżnicowanym, o bogatej historii i pięknych zabytkach, bardziej lub mniej znanych i docenianych. Spróbuję przybliżyć cześć z tych zabytków, które uważam za godne zwiedzenia i obejrzenia.

Zacznę od bogatego w zabytki i znanego Krakowa wraz z okolicami. Na Wzgórzu Wawelskim malowniczo położony jest Zamek Królewski, dawna siedziba książąt piastowskich. Najnowsze badania archeologiczne wykryły ślady pierwszego osadnictwa  na tym terenie już  100 tysięcy lat p.n.e. Na Wzgórzu Wawelskim zwiedzić możemy również Katedrę św. Stanisława i Wacława oraz  słynną Smoczą Jamę. Warto zobaczyć także Zamek w Pieskowej Skale, powstały za czasów panowania Władysława Łokietka. Jest to najlepiej zachowana rezydencja obronna na terenie Jury Krakowsko- Częstochowskiej.

Zwiedzając Warszawę, koniecznie trzeba zobaczyć Łazienki Królewskie, piękny zespół pałacowo-parkowy. Powstały dzięki  królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, słynny obecnie kompleks ze swoich zabytków klasycystycznych. Od samego początku jest gospodarzem rożnych wydarzeń kulturalnych, naukowych, rozrywkowych i sportowych, jak również ulubionym miejscem spacerów warszawiaków i turystów. Wyjątkowym miejscem o znaczeniu historycznym jest Zamek Królewski na placu zamkowym w Warszawie, będący barokowo ? klasycystycznym zamkiem królewskim. Początkowo była to rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu.

Wybierając się na urlop nad morze, trzeba koniecznie zwiedzić Gdańsk z jego licznymi zabytkami. Na spacer proponuję wybrać się ulicą Długą i Długim Targiem, tworzącymi Trakt Królewski. Jest to najpiękniejsza ulica Gdańska, zamieszkała kiedyś przez najzamożniejszych patrycjuszy gdańskich, burmistrzów oraz  bogatych kupców. Na wyróżnienie zasługuje również siedziba władz miasta, czyli Ratusz Głównego Miasta, powszechnie znana świecka budowla dawnego Gdańska. Jednym z najpiękniejszych budynków Gdańska jest Złota Kamienica. Natomiast najbardziej charakterystyczną budowlą jest żuraw, czyli średniowieczny dźwig portowy.

Na Podlasiu warto zwiedzić Białystok i okolice. Zabytkowy Pałac Branickich wraz z przylegającym do niego parkiem jest doskonale zachowaną rezydencją magnacką na polskich ziemiach, z czasu epoki saskiej. Zbudowany został w stylu późnobarokowym. Natomiast Letnia Rezydencja Branickich w Choroszczy, zbudowana została  na sztucznej wyspie otoczonej kanałami i pięknym parkiem w latach 1745-71.  Koniecznie trzeba zajrzeć również do Supraśla, gdzie mieści się zabytkowy prawosławny męski monaster. Miejscowość położona jest na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Charakterystyczne tutaj są brukowane uliczki i drewniane domki, zachowane w idealnym stanie.

Na zwiedzenie zasługuje również jeden z największych w Europie, zamek krzyżacki w Malborku. Atrakcją zwiedzanie go w okresie letnim są  historyczne inscenizacje oraz spektakle wzbogacone pokazem dźwięku i światła.

Polska jest tak bogatym krajem, że niemożliwe jest omówienie wszystkich jej zabytków. Z pewnością znajdą się osoby. które będą uważać, że są inne ciekawsze, ważniejsze zabytki, w innych miastach lub w innych okolicach, zasługujące na wyróżnienie. To nie jest żaden ranking zabytków, tylko próba zainteresowania społeczeństwa różnymi, historycznymi miejscowościami. W komentarzach można dopisać swoje propozycje, z pewnością poszerzy to, naszą wiedzę o zabytkach.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *