Idealne zdjęcie z wakacji! Jak zrobić fotografię z podróży?

Już niedługo rozpocznie się dla wszystkich upragniony czas wakacji, który w domyśle wiąże ze sobą podróże bliższe i dalsze. Przed wakacjami dobrze jest zastanowić się nad miejscem podróży, by spokojnie móc odkładać przez ten okres niezbędne fundusze umożliwiające zrealizowanie założonego celu. Niezwykle ważne są wspomnienia, w większości przypadków bardzo pozytywne, wyzwalające chęć przeżycia podobnych wspaniałych wrażeń w kolejnym roku. Podczas niezapomnianej podróży warto zabrać ze sobą dobry sprzęt fotograficzny po to, by móc dzielić się sytuacjami, widokami i zdobytymi miejscami z przyjaciółmi i rodziną. Chcąc zrobić solidną pamiątkę i w pełni oddać klimat danego miejsca na fotografii należy wykonać najlepszej jakości zdjęcie. Tylko w takim przypadku istnieje szansa poprawnego odbioru przez oglądających atmosfery jaka panowała przez cały okres podróży. Zatem rodzi się pytanie, jak wykonać idealne zdjęcie z wakacji? Istnieje kilka sprawdzonych zasad, które sprawią, iż każda z fotografii będzie ciekawa i po raz kolejny przeniesie wszystkich do miejsca odbytej podróży. Wystarczy zastosować kilka cennych i praktycznych rad w fotografowaniu, a wynik z pewnością dla wielu będzie zniewalający.

Wakacje z aparatem – miejsce noclegowe idealne na ćwiczenia!

Idealne zdjęcie zrobione na wakacjach w górach.
Idealne zdjęcie zrobione na wakacjach w górach.

Każda historia związana z wakacyjną podróżą zaczyna się od noclegu, gdzie warto poćwiczyć wykonywanie zdjęć. To pozwoli na nabycie wprawy i sprawne operowanie sprzętem fotograficznym co niezwykle przydaje się podczas zwiedzania i uwieczniania najważniejszych chwil. Poza tym pokoje noclegowe są najbardziej ustronnym miejscem dzięki czemu nie ma oporów przed eksperymentowaniem i doborem optymalnej techniki wykonywania zdjęć. Aparat fotograficzny w kwaterze nie powinien leżeć na widocznym miejscu, ponieważ może okazać się łakomym kąskiem dla złodziei nie tylko sprzętu, ale i wspomnień. Dodatkowo warto trzymać osobno aparat i kartę pamięci, owa zasada jest rewelacyjnym zabezpieczeniem się przed niechcianymi i nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą zaskoczyć każdego.

Zdjęcia z wakacji – technika i właściwa perspektywa

Fotografka na wakacjach ze znajomymi - urlop nad morzem.
Fotografka na wakacjach ze znajomymi.

Przy wykonywaniu perfekcyjnej fotografii z wakacji ważne jest uchwycenie najważniejszych punktów widokowych w odpowiednich proporcjach. W przypadku zdjęcia ze zbyt dużą ilością obiektów w centrum, staje się ono chaotyczne i nieczytelne. Po powrocie takie zdjęcia dla bliskich bywają nudne po obejrzeniu przez nich większej partii tego typu obrazów. Przy zachowywaniu odpowiednich proporcji istotny wpływ na jakość zdjęcia ma umiejętność kadrowania. Czynność zwana kadrowaniem polega na selekcji obiektów, które autor pragnie uwiecznić przy zachowaniu odpowiedniej odległości i pozycji co wiąże się z przedstawieniem wielkości budowli czy innych elementów składających się na konkretne zdjęcie. Dobre kadrowanie nie pozwala na ucinanie wierzchołków budowli czy innych ważnych punktów obrazu. Idealne zdjęcie z wakacji powinno zawierać słońce, oddawać panujący klimat poprzez zachowanie najważniejszych akcentów w niewielkich ilościach.

Wakacje z obiektywem - noclegi w górach i nad morzem.
Wakacje z obiektywem – noclegi w górach i nad morzem.

Drugą równie zasadniczą sprawą przy wykonywaniu zdjęć jest rodzaj oświetlenia. Najlepsze fotografie z podróży są zrobione w świetle naturalnym. Gra światła dwojako wpływa na jakość zdjęcia, z jednej strony może wydobyć głębię kolorów i podkreślić kształty z drugiej zaś pogorszyć fotografię poprzez prześwietlenie bądź rzucanie niechcianego cienia na twarz i inne ważne składniki widoku. Natężenie światła zależy przede wszystkim od pory dnia i pozycji obiektu względem źródła strumienia światła. Najbardziej odpowiednią porą na wykonanie wakacyjnej fotografii jest wschód i zachód słońca, gdyż promienie słoneczne są subtelne i delikatnie oświetlają całą ekspozycję. Przy zachodzie słońca wystarczy skierować obiektyw zgodnie z kierunkiem rzucanego światła z kolei jeśli jest to tylko i wyłącznie fotografia naturalnego krajobrazu w towarzystwie zachodu słońca to koniecznie należy fotografować widok na wprost tarczy słonecznej.

Fotografowanie na wakacjach – jak to zrobić?

Urlopowicze na wakacjach.
Urlopowicze na wakacjach.

Każda fotografia powinna być przemyślana. Skuteczne jest określenie czy ma być to portret czy też fotografia krajobrazu. Zasadniczo ciekawsze są zdjęcie, na których widoczne są emocje, zabawne sytuacje, naturalne bez sztucznego ustawienia czy nieumiejętnego pozowania. Po stwierdzeniu jakiego rodzaju będzie to zdjęcie łatwiej jest skadrować główny cel fotografii oraz dopasować światło oraz inne parametry w ustawieniach aparatu fotograficznego, bowiem znajomość funkcji w aparacie jest równie istotna co czynniki zewnętrzne.
Warto nie popełniać podstawowych błędów do jakich zalicza się ucinanie krawędzi ciała czy budynków lub prześwietlenie fragmentów fotografii oprócz tego należy dbać o zachowanie ostrości obrazu. Fotografią można w ciekawy sposób przedstawiać rzeczywistość do czego wystarczy użyć odrobiny wyobraźni i przyjąć oryginalną perspektywę. Pozycja fotografa ma wpływ na to w jakiej panoramie będzie przedstawiony obiekt. Niejednokrotnie zmieniając punkt widzenia można stworzyć coś niepowtarzalnego i godnego uwagi. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni czy dana perspektywa jest korzystna dobrym sposobem na znalezienie najwłaściwszej jest wykonanie zdjęć z trzech różnych perspektyw, które po wykonaniu wstępnej selekcji ukażą najlepszy wariant.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *