Poznaj Polskę – Polska Organizacja Turystyczna i Regionalna Organizacja Turystyczna.

Polska Organizacja Turystyczna
Polska Organizacja Turystyczna

W Polsce, jak i w większości krajów świata promocją turystyki zajmuje się krajowa organizacja turystyczna, w Polsce jest to Polska Organizacja Turystyczna, w skrócie POT. Głównym zadaniem jej jest promocja Polski, jako kraju atrakcyjnego turystycznie dla Polaków i turystów zagranicznych. Przejawia się to w doskonaleniu funkcjonowania i rozwijania polskiego systemu informacji turystycznej, dbania o rozwój infrastruktury turystycznej oraz rozwój samej turystyki.

Tak zróżnicowane działania, o szerokim zakresie w Polsce i zagranicą potrzebują regionalnego wsparcia. Powołane zatem zostały Regionalne Organizacje Turystyczne, w powszechnie używanym skrócie ROT. Istnieje ścisła współpraca Polskiej Organizacji Turystycznej z jej Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi. Regionalne Organizacje Turystyczne działają, jako połączenie pracy samorządu terytorialnego i przedstawicieli branży turystycznej. W ramach swojej działalności promują swój region, jako atrakcyjny turystycznie w kraju i zagranicą. Najważniejsze podejmowane działania, to: skoordynowanie działań promocyjnych w województwie, stworzenie regionalnego systemu informacji turystycznej, promocja walorów turystycznych regionu w kraju i zagranicą, zapewnienie wysokiej jakości usług branży turystycznej. Prowadzą również szerokie działania wspierające rozwój infrastruktury turystycznej, poprzez inicjowanie, opiniowanie i wspomaganie planów rozwoju i modernizacji na swoim terenie. Regionalne Organizacje Turystyczne zajmują również się doskonaleniem kadr dla potrzeb turystyki, wspieraniem i pomocą w tworzeniu Lokalnych Organizacji Turystycznych w regionie oraz prowadzeniem badań i analiz marketingowych w dziedzinie turystyki i niezbędnych zmian.

Polska Organizacja Turystyczna przy pomocy Regionalnych Organizacji Turystycznych stwarza warunki do stymulowania konkurencyjności polskiego sektora turystycznego w Europie, wspierania rozwoju turystyki na bardzo wysokim poziomie usług. W XXI wieku możemy podzielić branże turystyczną, ze względu na cel podróżowania: na turystykę w miastach i kulturową, biznesową, rekreacyjną, aktywną i specjalistyczną, turystykę na terenach wiejskich oraz turystykę przygraniczną i tranzytową.

Turystyka w miastach i kulturowa, obejmuje podróże zorganizowane i indywidualne, w celu zwiedzania miast, muzeów, obiektów zabytkowych oraz uczestnictwa w imprezach kulturalnych. Do tej grupy zaliczamy również podróże o przesłankach kulturowych, religijnych i pielgrzymkowych.

Turystyka biznesowa, obejmuje wyjazdy związane z aktywnością zawodową: kongresy, konferencje, seminaria, targi i wystawy, spotkania biznesowe, zbiorowe imprezy branżowe oraz spotkania motywacyjne. Koszty związane z uczestnictwem ponoszą wówczas instytucje i przedsiębiorstwa.

Turystyka rekreacyjna, aktywna i specjalistyczna, realizowana jest w celu regeneracji sił fizycznych i psychicznych, uwzględnia szeroki zakres rekreacji przy wykorzystaniu przede wszystkim walorów środowiska naturalnego: góry, jeziora, rzeki, wybrzeże, a także imprezy turystyki specjalistycznej, uwzględniającej wszystkie rodzaje zainteresowań. W tej grupie znajdują się również wyjazdy wypoczynkowe i lecznicze do uzdrowisk, wykorzystujących naturalne warunki lecznicze, tzw. turystyka zdrowotna.

Turystyka na terenach wiejskich, obejmuje wszelkie formy aktywności turystycznej na terenach wiejskich, w tym pobyty w gospodarstwach agroturystycznych i ekoturystycznych. Charakterystyczne dla tej formy są: zwiedzanie parków narodowych, rezerwatów, udział w imprezach folklorystycznych, udział w warsztatach rzemiosła i rękodzieła ludowego, obserwacja tradycyjnego życie w gospodarstwach rolnych.

Turystyka przygraniczna i tranzytowa, charakteryzuje się jednodniową turystykę przygraniczną lub krótkimi wizytami w celu zrobienia zakupów, wzięcia udziału w imprezach. Korzystają z niej mieszkańcy regionów przygranicznych oraz osoby związane z ruchem tranzytowym.

Obecnie turystyka ulega ciągłym zmianom i musi się dostosowywać do zachodzących zmian w świecie i świadomości społeczeństwa. Zakłada się, iż do 2020 roku grupa osób w wieku powyżej 65 lat będzie stanowiła 20% społeczeństwa, będzie zatem to ogromna rzesza potencjalnych klientów branży turystycznej. Osoby w tym wieku, będą mieć specjalne wymagania, na które trzeba się wcześniej przygotować. Istotne jest, że osoby w tym wieku, będą miały wolny czas oraz możliwości finansowe do podróżowania. Podobnie jest również w przypadku turystów o ograniczonej mobilności, gdzie oferta turystyczna musi uwzględniać ich szczególne potrzeby.

Zachodzące zmiany gospodarcze na świecie po 2008 roku spowodowały załamanie się międzynarodowego rynku turystycznego, zauważalny był spadek osób korzystających z usług turystycznych. Było to początkiem wprowadzonych zmian, których celem był wzrost bezpieczeństwa i komfortu podróży oraz pobytu, łatwy i szybki transport, indywidualizacja pobytu dostosowana do zróżnicowanych oczekiwań turystów oraz do potrzeb osób w różnych grupach wiekowych. Zaowocowało to bogatą ofertą podróży tańszych i krótszych, oferujących doskonały wypoczynek i relaks.

Branża turystyczna ciągle się rozwija i dostosowuje do nowych warunków i oczekiwań turystów. Jest to możliwe dzięki wszystkim podejmowanym działaniom przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *