Poznaj Polskę – kuchnia polska

Bigos - kuchnia polska
Bigos – kuchnia polska

Istnieje pojęcie, znane większości Polaków: tradycyjna kuchnia polska. Każdy z nas kosztował typowo polskich potraw, jednym bardziej smakują, innym mniej. Popularne na polskich stołach bigosy, schabowe czy mielone. Jednakże regiony Polski mają również swoje potrawy, jedne są bardziej znane, inne okryte tajemnicą. Warto zasygnalizować bogatą tradycję różnorodnej kuchni regionalnej Polski, na pewno nie uda mi się opisać wszystkich potraw, we wszystkich regionach, które na to zasługują.

Zacznę od kuchni góralskiej, na przykładzie kuchni tatrzańskiej. Kuchnia jest dostosowana do warunków klimatycznych i geograficznych. Teren nie sprzyja rozwojowi rolnictwa, ani hodowli zwierząt. Potrawy zatem są proste, z naturalnych składników, ale idealnie doprawione, o specyficznym góralskim smaku. Jedzenie ma zaspokajać głód, dać siłę i energię. Porcje są duże, sycące. Podstawowe produkty kuchni, to ziemniaki, mąka i jej przetwory oraz sery, ze znanym i popularnym oscypkiem na czele. Najbardziej znana zupa, wyjątkowo kwaśna i tłusta, to kwaśnica, przyrządzana z kapusty kiszonej i mięsa, spożywana z chlebem. Znane są również placki ziemniaczane, wypiekane na blasze oraz różnego rodzaju kluski, na przykład: bukty, kluski grulane, hałuski, które tradycyjnie okrasza się topioną słoniną lub masłem.

Ryba z koperkiem - kuchnia polska.
Ryba z koperkiem – kuchnia polska.

Kuchnia pomorska, którą przedstawię na przykładzie mało znanej kuchni gdańskiej. Oparta jest głównie, na łatwo dostępnych i świeżych rybach bałtyckich, z których gospodynie wyczarowywały niesamowite potrawy. W związku z sezonowością połowów, tradycja nakazywała na przygotowywanie potraw, które można przechowywać. Wskazane było marynowanie, pieczenie, wędzenie, suszenie. Wymienić należy: zraziki cielęce, grasicę cielęcą ze świeżymi ostrygami, pieczone młode kurczęta w sosie agrestowym czy zawiesistą zupę chlebową lub potrawę postną z makaronu. Charakterystyczny dla kuchni gdańskiej jest wpływ różnych kuchni europejskich.

Na wspomnienie zasługuje również kuchnia śląska, ze swoim bogactwem potraw znanych i mniej znanych. Gospodynie kuchni śląskiej czerpały pomysły od sąsiadów, zauważalne są wpływy: Słowian, Czech, Austrii i Niemiec. Tradycyjne potrawy są smaczne i sycące, tłuste oraz kaloryczne. Znane są kluski śląskie, modro kapusta, rolady. Popularną zupą jest żur, czyli zupa mączna, należy nie mylić ze znanym żurkiem. Chętnie spożywane jest też krupiok, czyli popularnie nazywana kaszanka. Na deser podaje się zaś pączki lub drożdżowe ciasto, ewentualnie piaskowe ciasto.

Kuchnia Warmińsko-Mazurska oparta jest przede wszystkim na łatwo dostępnych rybach, produktach leśnych i rolniczych. Mamy tutaj bogactwo zup i dań rybnych oraz grzybowych. Niezwykle popularna na Mazurach jest zupa z ryb i raków. Popularne są również pyzy i inne potrawy ziemniaczane.

Jak widać kuchnia regionalne w Polsce jest bardzo różnorodna, oparta głównie na naturalnych, łatwo dostępnych w regionach produktach. Wszędzie zauważalny jest wpływ sąsiadów. Warto odwiedzając różne regiony Polski, skosztować potraw innych, nie znanych nam wcześniej. Pozwoli nam to poszerzyć swoje kulinarne doznania oraz poznać lepiej region, wczuwając się w naturalne środowisko żyjących tam ludzi.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *